İyi karpuz nasıl seçilir?

Yaz aylarında şüphesiz en çok aranan ve tüketilen meyvelerin başında karpuz geliyor. Hem ferahlatıcı özelliği hem de sağlık açısından faydası saymakla bitmez. Peki, iyi bir karpuz nasıl seçilir? Karpuz seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte cevabı:

Ekmek, peynir ve karpuz; yazın en hafif ve en serinletici yemeği. Kavun koklanıp alınır lakin karpuz öyle değil… Onun için çok bilindik bazı yöntemler var, bunların başına karpuza vurmak geliyor.

Karpuza vurduğunuzda sesi tok gelmeli, yüzeyi ise sert olmalıdır.

İyi karpuz nasıl seçilir? 1

Listelediğimiz yöntemler içerisinden en zor ve de en bilindik olanı karpuza vurarak seçmektir. Karpuza vurduğunuz vakit yüzeyi sert olmalıdır. Nitekim daha yumuşak olan karpuzlar, size aramış olduğunuz lezzeti vermeyecektir. Karpuzun yüzeyine vurarak iyi olup olmadığını anlamak hayli zaman isteyen bir tekniktir. İyi bir karpuza vurduğunuzda tok bir ses çıkarken, kötü karpuzdan donuk bir ses çıkar. Öte yandan listelediğimiz diğer önerilere dikkat ettiğiniz sürece bu adıma gerek dahi kalmayabilir.

Karpuzdaki sarı bölge karpuzun toprağa değdiği kısımdır.

İyi karpuz nasıl seçilir? 2

Karpuzun üstünde bulunan sarı leke, karpuzun tarlada yetişirken toprağa değdiği kısımdır. İyi bir karpuzda bu kısım sarı veya kremsi bir renkte olmalıdır. Bu renk ne kadar koyu olursa karpuz bir o kadar olgun ve iyi demektir. Karpuzun üstünde bu leke hiç yok ya da beyaz bir renkteyse o karpuz yeterince olgunlaşmamış anlamına gelir. Böyle karpuzları almanızı tavsiye etmeyiz.

Karpuzdaki üzerinde bulunan lekeler karpuzun tatlı olduğu anlamına gelir.

İyi karpuz nasıl seçilir? 3

Karpuzdaki bu kısımlar arıların karpuz çiçeklerini döllerken dokundukları yerleri gösterir. Karpuzun üzerinde ne kadar örümcek ağı benzeri leke varsa karpuz o kadar tatlı demektir. Ayrıca bir hat üzerinde çizgi gibi gözüken lekeler tozlaşma noktaları olarak ifade edilir. Bu çizgiler ne kadar çoksa karpuzun lezzeti de o kadar iyidir.

Parıldamayan, mat görünümlü bir karpuz seçmeye çalışın.

Tüm meyveleri seçerken geçerli olan bu kural, karpuz için de geçerli. Karpuzun, boyutuna göre ortalama diğer karpuzlardan ağır olması; yeterince olgunlaşmış ve sulu bir karpuz olduğunu gösterir.

Karpuzun simetrik bir yapıda olmasına özen gösterin.

İyi karpuz nasıl seçilir? 6

Karpuzun yüzeyinde kesik, oyun veya çürük olmadığına dikkat edin. Sağlam ve simetrik bir şekle sahip karpuz seçmeye çalışın. Karpuzun üzerinde yumrular varsa, bu durum karpuzun yetiştirilirken yeterli güneş almadığı ya da susuz bırakıldığı anlamına gelir.

Karpuzun sapının kuru olmasına dikkat edin.

İyi karpuz nasıl seçilir? 7

Karpuzun sapının kuru olması karpuzun olgun olduğunu gösterir. Eğer sapı yeşil ve tazeyse bu karpuzun yeni koparıldığı, daha olgunlaşmamış olduğu anlamına gelir.

Karpuz zevkinize göre seçiminizi yapın.

İyi karpuz nasıl seçilir? 8

Uzun ve ince şekle sahip karpuzlar daha suludur. Tam anlamıyla yuvarlak şekle sahip karpuzlar ise diğer karpuzlara göre daha tatlıdır. Ayrıca uzun ve ince karpuzlara erkek karpuz denirken, yuvarlak karpuzlara ise dişi karpuz denmektedir.