Moda Haber2023 Met Gala’nın Ev Sahipleri Belli Oldu

2023 Met Gala için geri sayım başladı. Metropolitan Museum of Art Kostüm Enstitüsü’nün yararına olan etkinlik bu yıl 1 Mayıs’a denk geliyor ve modanın en büyük yeteneklerinden biri olan Karl Lagerfeld’i onurlandırıyor. Eşlik eden “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” başlıklı sergi, Chanel, Fendi ve Chloé gibi büyük moda evlerinin yönetmenliğini yapan üretken tasarımcıya saygı duruşunda bulunurken, Michaela Coel, Penélope Cruz, Roger Federer, Dua Lipa ve Anna Wintour gecenin resmi eşbaşkanları olarak görev yapacak.

Bu isimlerin her biri popüler kültürün her alanını kapsıyor: Küresel bir müzik yıldızı ve üç kez Grammy ödüllü Lipa, yakın zamanda “Future Nostalgia” turunu tamamladı. Coel, cesur dizisi “I May Destroy You’nun başarısı ve “Black Panther: Wakanda Forever’daki sırasının ardından Hollywood’un en çok talep gören yeteneklerinden biri olarak ortaya çıktı. Kısa bir süre önce 2021 tarihli “Paralel Mothers” ile dördüncü Oscar adaylığını kazanan Cruz, Karl Lagerfeld’in ilham perilerinden biri. Ve geçtiğimiz sonbaharda, erkekler tenisinin zirvesinde yirmi yıl geçirdikten sonra, kariyerini noktaladığını duyuran Federer. Sporcu, On Running ile ortaklığı da dahil olmak üzere birçok ticari girişimine ek olarak, 2023’te 20 yaşına girecek olan vakfıyla da öne çıkıyor.

“Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”, tasarımcının 150’den fazla orijinal görünümünü sergileyecek ve Lagerfeld’in 1950’lerden 2019’daki son koleksiyonlarına kadarki yaratıcı çıktılarını keşfedecek. Gösteri aynı zamanda tasarımcının Balmain ve Patou’daki zamanını da ele alacak. Sergilenen nesnelerin çoğu, onun geniş eskiz koleksiyonuyla birlikte görülecek.

Kostüm Enstitüsü’nün Sorumlu Wendy Yu Küratörü Andrew Bolton, Eylül ayında “Her şeyi çizerdi… Konuşmadan ya da yürümeden önce çizebildiğini söylerdi her zaman. İster faks makinesiyle isterse iPhone ile iletiyor olsun, birçok yönden bu onun birincil iletişim biçimiydi. Bu yüzden serginin özünde, Karl’ın iki boyutlu çizimlerinin üç boyutlu giysilere dönüşmesine bakılacak” diyerek serginin detaylarını açıklamıştı.