Moda Nedir? | kadın ve trend

Herkesin kendine ait modası vardır. İnsanlar istese de istemese de bu moda akımını desteklemek durumunda kalıyorlar. Peki insanların günlük hayatını etkileyen, kafasını kurcalayan Moda Nedir? 
Moda
Moda genel anlamıyla hayatın kendsidir. Evinizde bulunan halılardan, elektronik cihazlardan, gittiğiniz sinemaya kadar her şey modanın alanına girmiştir. Moda aslında genel olarak bir toplumun tüketim anlayışıdır diyebilliriz.
Bir toplumda, bazı zamanlarda gündemlere gelen giyim tarzları olarak ifade edilen moda, hayatın her alanını konu edinebilmektedir. Toplumsal bir beğeni elde eden bu genel davranışlar moda olarak bilinmektedir. Kısacası moda herkesin kendi tarzını yansıtmaktadır.

Geçmiş tarihlerde ise belirgin giyim tarzları moda olarak nitelendirmiştir. İnsanların akıllarında yalnızca giyim tarzı olarak anılan moda, üst düzey kişilerin giyim tarzlarını yansıtan akımlar olarak bilinmektedir.
Moda akımları, kadınlara veya erkeklere yönelik olmasına rağmen bazı parçalar hem kadına hem erkeğe hitap etmektedir.
Modanın Etkilendikleri
Moda, renk ve desenler, yaz, sonbahar ve kış modası olarak bir çok alt kısma ayrılmaktadır. Peki modanın etkilendikleri nelerdir.

Ekonomi
Siyaset
Teknoloji
Medya

Ekonomi modanın gelişimini en başta etkileyen faktör ekonomidir. Ekonomi gelişmiş ise eğer modanın gelişimi de daha iyi olabilmektedir.
Siyaset, kültür ve moda alanında önemli bir rol oynamaktadır. Siyasi değişiklikler de günümüzün modasının bir yansıması olmaktadır.
Teknolojik gelişmeler ve görsel sanatla, moda tercihlerinizde gayet etkili olmaktadır.
Medya modanın yayılmasında etkili bir rol oynamaktadır. Ortaya çıkan modanın yayılıp insanlara ulaşması gerekmektedir. Bu yayılım ise televizyon, gazete, dergi, moda siteleri, bloglar ve sosyal ağlar sayesinde olmaktadır.
Moda Hakkında
Moda kelimesi aslında Latince kökenli bir kelime olup hemen şimdi anlamına gelmektedir.
İtalyanca da nitelendirilen anlamı ise süslenme özentisi gibi anlamlara sahiptir.
İlk moda akımları eski Roma da ve Ortaçağ da meydana gelen ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı ortaya çıkmıştır.
Orta Asya ve Uzakdoğu’nun giyim tarzlarından etkilenmiş olan türkler. 11. yüzyılda Orta Doğuda ki kıyafetlerden de etkilenmişlerdir.
Moda endüstrisi modern çağın bir ürünü olmaktadır. Modayı sadece kıyafet olarak düşünmemeniz gerekir. Moda insanlığın tüm yaşantısını yansıtmaktadır.
Bir önceki yazımız olan 2019 Sonbahar/Kış Trend Kazak Modelleri Triko Kazaklar başlıklı makalemizde kışlık triko kazak modelleri ve kışlık triko kazaklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir